top of page

Tere! Minu nimi on Taivi Aun.

Olen FODMAP ravidieedi spetsialist. FODMAP Eesti ja Soole ärritussündroomi Teabekeksus on minu südameprojekt, mille eesmärk on aidata soole ärritussündroomiga inimestel elada täisväärtuslikku elu ilma ebameeldivate seedehädade ja vaevusteta.
 

Enne Soole ärritussündroomi Teabekeskuse asutamist olin 15 aastat Ida-Tallinna Keskhaigla radioloogiakeskuse õendusjuht ja Tartu Tervishoiu Kõrgkooli lektor. Varasemalt olen töötanud ka radioloogiatehniku ning ultrahelispetsialistina.

Minu elu soole ärritussündroomiga algas 7 aastat tagasi, kui mu elus oli üsna ärev ja keeruline aeg. Uus elukorraldus ning stressirohke juhitöö panid minu tervisele korraliku paugu. Mul olid tõsised kõhuprobleemid ja ma ei saanud aru, mis neid põhjustab. Muidugi olin siiani täiskasvanuna olnud tervislikust eluviisist ka üsna kaugel - sõin mida ja kuidas juhtus, vaheldumisi kimbutasid mind läbipõlemised ja söömishäired

Taivi Aun, ITK radioloogiakeskuse õendusjuht

Tagantjärele mõeldes ilmnesid mul esimesed märgid kõhumuredest aga juba lapsepõlves, kui olin hädas koolistressi ja kõhuvaludega. Arstid nimetasid seda tollal lihtsalt kasvuraskusteks.

 

Täiskasvanueas minu seedehäired muudkui süvenesid, lõpuks ei jäänud muud üle kui hakata lahendust otsima ja käia läbi mitmeid spetsialiste. Pärast lõputuid kontrolle ja konsultatsioone sain viimaks diagnoosiks soole ärritussündroomi. Mulle kirjutati välja erinevaid kalleid ravimeid, kuid need tekitasid kehas hoopis ebamugavustunde ja lõpuks ei teadnud ma ju ikkagi, millal võib järgmine valusööst tulla.

 

Võimatu on kõhuvalu põhjustavaid toite vältida, kui sa ei tea, mis seda valu põhjustada võib.

 

Mida rohkem ma soole ärritussündroomi kohta uurisin, seda enam mõistsin, et see on üks tavalisemaid kõhuprobleeme, millega inimesed kokku puutuvad. Paljud aga lihtsalt ei tea, kuidas oma seedimist parandada ja on seetõttu väsinud pidevast võitlusest oma kehaga. Ka mina olin samas olukorras.

Miks just FODMAP dieet? Sest see päriselt aitab. Pea 1,5 aastat pärast diagnoosi saamist jõudsin lõpuks maailma ülikoolide tippu kuuluva Monash University teadlaste välja töötatud FODMAP dieedini, mis uuringute järgi leevendab just ärritunud soole sündroomi sümptomeid. Dieet keskendub kõrge FODMAP sisaldusega toiduainete vältimisele, mis võivad ärritada sooletrakti ja põhjustada seedimisprobleeme. Minu ees avanes täiesti uus maailm, kui õppisin rohkem FODMAP dieedi kohta ja selle mõjust kehale. Tänu ravitoitumisele sain oma seedimishäired kontrolli alla ja saan julgelt öelda, et olen nüüd ise oma kõhu “peremees” ja valude valitseja.

Taivi Aun, Florence Nightingale stipendium

2014. aastal tunnustati minu tööd Ida-Tallinna Keskhaiglas Florence Nightingale`i stipendiumiga.

Pärast pikka karjääri meditsiinis tundsin, et tahan õppida rohkem FODMAP dieedi kohta ja aidata teisi seedehäirete ja kõhuprobleemidega inimesi.

 

Läbisin 2022 aastal maailma ülikoolide tippu kuuluva Monash University, tervishoiutöötajatele mõeldud väljaõppe, Madala FODMAP-i dieet soole ärritussündroomi puhul ("Low FODMAP Diet for IBS"). Nüüd saan nii ennast kui teisi aidata paremini mõista, kuidas FODMAP ravitoitumine toimib ja õpetada kuidas läbi teadliku toitumise kõhuhädadele leevendust leida.

Minu missioon. Tean omast käest, kuidas seedeprobleemid igapäevast elukvaliteeti mõjutada võivad ja seetõttu pole kõhuhädad kindlasti midagi sellist, mida peaks häbenema või mida saaks lihtsalt ignoreerida. Praeguseks olen pühendunud FODMAP dieedi tutvustamisele ja selle teadlikkuse tõstmisele ning olen õnnelik, et saan teha seda, mida ma armastan - aidata. Soovin, et teised kõhuhädade käes vaevlevad inimesed leiaksid abi ja ei peaks samamoodi nagu mina vaevlema aastaid valu ja ebamugavustunde käes, käima erinevate arstide vahet ning omaette leiutama mida süüa ning mida mitte.

Aitäh, et tutvusid minu looga! Kui sa võitled samuti kõhuhädadega või sooviksid lihtsalt FODMAP dieedi kohta rohkem teada saada, siis võta minuga julgelt ühendust. Koos vaatame, kas FODMAP ravitoitumine sobib Sulle ning paneme paika individuaalse plaani, kuidas kõige efektiivsemalt liita dieet Sinu igapäevaeluga.

 

Ma olen siin, et aidata .

Taivi Aun

Võta julgelt ühendust

Tänan!

bottom of page