top of page

Kogemuslugu:
mis on kõige sagedasem kõhuvalu põhjus?

Kõhuvalu on üsna tavaline probleem, millega paljud inimesed vähemasti aeg-ajalt kokku puutuvad. Valu võib olla tugev või kerge ning sellega võivad kaasneda mitmed erinevad sümptomid, nagu iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kõhukinnisus või gaasid. Kõhuvalu põhjuseid on mitmeid ning need võivad ulatuda kahjututest seedehäiretest kuni tõsisemate haigusteni. 

 

Tere, mina olen Taivi

Olen FODMAP dieedi spetsialist

Selles artiklis ma räägin soole ärritussündroomist, mida sagedamini kõnekeeles nimetatakse ärritunud soole sündroomiks ja mis puudutab 15% elanikkonnast ehk ühte inimest seitsmest. Kahjuks on see levinud seedehäire raskesti diagnoositav ja veel raskemini ravitav.

Minu enda tutvus sagedaste valudega alakõhus algas hilisteismelise eas ja nagu paljudel noortel oli see seotud nii koolistressi kui üldise täiskasvanuks saamisega kaasneva maailmavaluga. Siis nimetati seda “kasvuraskuseks”. Suuremal vähemal määral on saatnud kõhuvalu mind kogu edasise elu. Olin sellega kõigega harjunud kui paratamatusega, et piisab mul näiteks õhtul tavapärasest kauem üleval olla kui kõht juba punnitab ja on ebamugav olla.   Kuna suht samasugused sümptomid vähe stressirohkematel eluhetkedel ja “valesid” asju süües olid ka minu emal ja vanaemal, siis omakeskis arvasime, et küllap meil ongi sellised geenid ja mis teha. 

 

Jõudes neljakümnendate eluaastate algusesse, hakkas asi selgelt halvemuse poole minema. Vahest läks kohe päris hulluks. Et mõista, mis mul viga on, pöördusin perearsti ja gastroenteroloogi poole. Mulle tehti hulk teste, millest ükski ei viinud selge diagnoosini. Et välistada tõsisemaid põhjuseid käisin ka günekoloogi ja endokrinoloogi juures. Jälle, ei miskit. Tegin korduvalt erinevaid teste, alates tavapärastest gluteeni- ja laktoositalumatuse testidest kuni moodsa “toidutalumatuse” testini, mis maksis palju ja pidi näitama mida ma 176-st toiduainest süüa ei tohiks. Midagi see test ka näitas, aga reaalsusega eriti ühist ei omanud. 

 

Pidasin toidupäevikut ja üritasin leida seoseid söödud toidu ja valude ning puhituste vahel. Eriti targemaks ei saanud. Saatuseirooniana, töötasin samal ajal ühe Eesti suurima haigla diagnostikakeskuse õendusjuhina. Nii nagu kingsepal pole kingi, ei olnud minul diagnoosi. 

Soovid rohkem infot kõhuhädade kohta?

Tänan!

Nagu artikli alguses ütlesin, ärritunud soole sündroomi ongi kahjuks keeruline diagnoosida. Nagu paljude inimeste, nii ka minu puhul määras arst diagnoosi kui kõik muud võimalikud haigused olid välistatud. Selle sündroomi puhul lihtsalt ei olegi ühest bioloogilist markerit, mida saaks mõne analüüsiga mõõta. Seepärast jääb ka väga palju kõhuvalu, puhituste, kõhukinnisuse või -lahtisusega inimesi üldse ilma diagnoosita. 

 

Kui mina oma soole ärritussündroomi diagnoosi lõpuks kätte sain, ei osanud ei arst ega ammugi mina suurt midagi ette võtta. Oli selge, et enamik sümptomeid tulenes söögist, aga millisest, ei osanud keegi öelda. Sain mõningast abi ravimitest, mis leevendasid ägedamaid sümptomeid - minu puhul peamiselt puhitus, tugevad kõhuvalud ja kõhukinnisus. Mõnikord, kui valu läks päris hulluks, istusin kuumas vannis. 

 

Ausalt öeldes, mõjutasid need sagedased kõhuhädad mu elukvaliteeti omajagu. Ei ole üldse tore tööl päev otsa asjalik olla kui tahaks hoopis ebamugavusest või valust teki all kerra keerata. Veel keerulisem oli kohvikus-restoranis käimine ja ühised peolauad sugulaste juures. Ma ei võinud kunagi kindel olla, et ma ei “komista” toidu otsa, mis mu kõhuhäda käivitab.  

 

Õnneks avastasin, et maailma ühe juhtiva ülikooli Monash University teadlaste poolt on välja töötatud madala FODMAP sisaldusega dieedi, millest saab uuringute järgi abi kuni 75% ärritunud soole sündroomiga inimestest. Olin veidi skeptiline, aga proovisin ja selgus, et õnneks kuulun ka mina selle 75% hulka. 

Monash University on QS World University Rankings ülikoolide edetabelis 2023 aastal 57. kohal maailmas ja 1. kohal farmaatsias ja farmakoloogias. 

Kui üritada lühidalt ja “maakeeli” seletada, siis FODMAP’id on teatud tüüpi käärivad süsivesikud, mida mõne inimese organism ei taha hästi seedida, sellest puhitused, gaasid, valud ja mitmed muud hädad. Käärivad need süsivesikud kõigi sooltes, aga miks mõne inimese organism nendega täitsa hästi hakkama saab ja miks mõne oma väga halvasti, ei oska teadus täna veel ühest vastust anda. Kui nende spetsiifiliste süsivesikute tarbimist vältida või piirata, on võimalik täitsa kenasti hakkama saada. 

 

Ärritunud soole sündroom on tihti seotud mitte ainult inimese füüsilise vaid ka psüühilise poolega. Ka siin ei ole ühest vastust ja teadlased nuputavad klassikalise muna-kana probleemi üle, kas: 

 

  • mu kõht hakkas valutama sellepärast, et ma olen stressis?

  • ma olen stressis sellepärast, et mul hakkas kõht valutama?

 

Kahjuks, ei olegi keerulistel probleemidel tihti ühest lihtsat vastust. Olen nüüdseks üle seitsme aasta elanud soole ärritussündroomi diagnoosiga ja sellest ligi viis aastat, järgides FODMAP dieeti. Olen tänaseks, lisaks toitumisele, muutnud ka enda suhtumist nii mõndagi ja leidnud, et mind vaevanud kõhuhädad on aidanud mul hakata tegema oluliselt tervislikumaid valikuid. Liigun ja spordin oluliselt rohkem kui kunagi varem, söön oluliselt kvaliteetsemalt ja olen endaga igati rohkem rahul. Saan rahulikult töötatud, puhatud, reisitud ja sõprade-sugulastega peolauas maiustatud.  Täna olen ise oma kõhu "peremees" ja  valude "valitseja". Võin kindlalt öelda, et FODMAP dieet kompleksis muude muutustega, on mu parandanud kordades mu elukvaliteeti, võrreldes varasemaga.

 

Seepärast otsustasin aasta tagasi teha oma karjääris suure muutuse ja juhtimise asemel hakata aitama teistel kõhuhädade käes vaevlevatel inimestel elada kvaliteetsemat ja tervislikumat elu. Läbisin pool aastat kestnud Monash University FODMAP dieedinõustaja koolituse ning ka kogemusnõustajate väljaõppe. Olen teinud palju tööd, et kohandada FODMAP toitumisnõuandeid sobilikeks eestlase toidulauale ja meie poodidest saadavale. 

On Sul endal mõni kõhuvalu-lugu rääkida?

Või on Sul hoopis küsimus ärritunud soole sündroomi ja sellega seotud toitumise kohta? Küsi julgesti, hea meelega vastan.

Tänan!

  • Facebook
  • LinkedIn
Loe lisaks.jpg
bottom of page