Kõhuhädad on Birgitit (27) saatnud nii kaua, et ta oli lausa leppinud, et ei saagi peaaegu midagi süüa ilma, et selle järgneksid häirivad puhitused ja kõhuvalud. Leevendust tõi arsti määratud korrektne diagnoos ja paar kuud pingutust FODMAP dieedi-tsükli läbimisel. Birgiti suureks rõõmuks saab ta nüüd elada enam-vähem normaalset elu.
Birgit meenutab, et kõhuprobleemid – puhitused, valud, gaasid – algasid juba teismelisena. Mingil ajal pöördus ta ka arsti poole ning tehti laktoositalumatuse test. See aga oli üsna piiripealne ning arst arvas, et selle põhjal ei tohiks Birgitil olla nii ägedaid sümptomeid. „Üks selgitus minu hädadele oli hoopis see, et saleda inimesena on sooltel kõhuõõnes vähe ruumi ja sellepärast tunnengi puhitusi,“ sõnab Birgit. „Igatahes olid vaid üksikud toidud, mida ma sain süüa ilma vaevusteta ning terve rida levinud asju, mis mulle hirmsasti valu põhjustasid. Näiteks üks selline asi on sibul, mis mulle väga maitseb. Ja kusjuures vaevusi ei põhjusta mitte ainult sibul toore või töödelduna, vaid ka kõik võimalikud sibulapulbrid ja sibulal põhinevad maitseained, mida toiduainetes väga palju kasutatakse.“
Birgit sõnab, et ka valmistoitusid ei kannata tal süüa ja seda ilmselt lisaainete tõttu, mida nendes kasutatakse. „Teadsin, et mul on laktoositalumatusega probleem, vältisin laktoosi ja ka valmistoitusid ning kastmeid. Muus osas aga ei osanud oma toiduvalikuid juhtida, sest ei suutnud aru saada, mis täpselt kannatusi põhjustab,“ räägib Birgit. „Põhimõtteliselt keerles kogu elu vaevava kõhu ümber – näiteks ei saanud ma ööseks jääda tuttavate juurde ööbima, sest nii halb oli olla. Reisimas ikkagi käisin ja ka teiste maade toite proovisin, kuid koguaeg võtsin seedeensüüme ja probiootikume. Need leevendasid veidi, kuid üldiselt olin leppinud, et kõhuvalu on mu pidev kaaslane.“
Teekond FODMAP dieedini
Birgitile oli gastroenteroloogi juures tehtud kõikvõimalikud uuringud ning seal selguski, et tema murede põhjuseks on ärritunud sool. Muud sarnaste sümptomitega haigused said arsti poolt välistatud ja diagnoosina jäi lauale soole ärritussündroom (loe lisaks siit: www.fodmap.ee/artiklid/ärritunud-soole-sündroom)
Selle sündroomi sümptomite leevenduseks on oma toiduvalikute jälgimine. Arst soovitaski Birgitile FODMAP dieeti, kuid asi tundus võimatult keeruline, sest dieedi kohta täielikku materjali Birgitil ei olnud ning oma käe peal ta toimetada ei osanud. Paar tulutut proovi ja asi jäigi katki.
Aga, kus häda suur seal Google ikka abiks. Otsides ja lugedes inglise keelseid materjale IBSist ja FODMAPist märkas Birgit ka teadet Eestis avatud Soole ärritussündroomi teabekeskuse kohta. Nii sattus ta FODMAP nõustaja Taivi Auna juurde ja Taivi abiga on Birgit lõpuks soole ärritussündroomi toitumisest niipalju sotti saanud, et rakendab seda enda peal kenasti ning asi tõepoolest toimib.
Pidades kinni dieedi protokollist nii välistus kui katsetamise faasides, selgus, et Birgiti hädasid võivad esile kutsuda ka need toiduained, mida ta arvas olevat leebed ja ohutud. „Sellepärast mul oligi koguaeg tunne, et ma ei saa nagu mitte midagi süüa,“ sõnab Birgit. „Taivi on mind palju harinud ja päris mitmete asjade peale ei oleks ma ise tulnud. Tänu välistamisele ja nn tagasi proovimisele tean nüüd neid toiduaineid, mis mul rohkem kaebusi põhjustavad ja oskan neid vältida või arvestada nende koguseid.“
Birgit toob välja, et talle näiteks ei sobi puuviljasuhkrud. Just see on üks asi, mille peale ta ise ilma välistamiseta iialgi poleks tulnud, sest puuviljasid peetakse ju tervisele kasulikuks. „Minu lemmikud on mangomahl, melonimahl ja arbuus, aga just nendes on väga palju fruktoosi, mis mulle kaebusi põhjustab,“ sõnab ta ja lisab, et toiduainete välistusperiood oli tegelikult päris karm, seest menüü oli sel ajal küllaltki piiratud.
Oskab ennast paremini jälgida
FODMAP dieeti on Birgit tänaseks jälginud umbes pool aastat. Ta ütleb, et menüü on väga erinev varasemast. „Kui varem olid mu teadmised toitumisest kaootilised, siis nüüd on need palju süsteemsemad. Oskan ennast paremini jälgida, leida toitumise ja enesetunde vahel seoseid ja vajadusel ennast aidata. Näiteks olen ma olnud väga suur maiasmokk. Mu lemmikud on saiakesed, küpsised, šokolaad ja kuna mul gluteenitalumatust ei ole, siis arvasin varem, et võin neid vabalt süüa. Tegelikult aga oleks mu enesetunne parem, kui ma neid ei sööks. Niisiis maiustan pigem harva ja vähem ehk parasjagu niipalju, et kaebused ei läheks talumatult suureks,“ selgitab ta. „Igatsen väga sibula järgi ja söön seda ka vahest neil päevadel, kui õhtul trenni ei lähe. Sellisel juhul lihtsalt lepin tagajärgedega. Eks see ole minu valik.“
Birgit on leppinud mõttega, et enam-vähem normaalse enesetunde nimel keerlebki tema elu edaspidi toitumise ja FODMAPi põhimõtete ümber. Ta ütleb, et enesetunne hakkas ravidieediga kiiresti – juba nädala-kahega – paremaks minema. „Ainuke leevendus minu probleemile ongi selle dieedi järgimine ja siit edasi on minu enda valik, kuipalju ma olen nõus kannatusi taluma. Olen märganud, et kui toitun pikemat aega korralikult, siis on seedimine ka pattude suhtes nö vastupidavam. Saan käia väljas söömas ja toetan oma seedimist ka seedeensüümidega. Ma võiksin olla toitumisega veelgi korralikum, kuid tunnen, et mulle sobib rohkem, kui ma seda ikkagi väga rangelt ei piira. Samas annab teadmine, et vajadusel saan kontrollida toiduvalikutega oma enesetunnet, juba hea olemise. Ma tean, kuidas ja mis koguses teatud toiduained mulle mõjuvad ning see on juba väga väärtuslik teadmine!“
Spetsialist: "Sinu elu kvaliteet sõltub eeskätt sinu teadmistest ja suhtumisest"
"Lisaks konkreetsetele soole ärritussündroomi sümptomeid põhjustavatele toiduainetele, mille tarbimist Birgit oskab nüüd vajalikul määral piirata või välistada, on Birgit jõudnud nii oma teadmiste kui vaimse valmisolekuga seisundini, mida ma siiralt soovin igale soole ärritussündroomiga inimesele," ütleb FODMAP spetsialist Taivi Aun. "Kahjuks on soole ärritussündroom funktsionaalne häire, millest päriselt lahti ei olegi võimalik saada. Selle sündroomiga inimene peab õppima ennast ja oma soolt tundma", lisab Aun.
FODMAP dieeti võib mõtteliselt jagada kahte ossa. Esimene osa, mida läbitakse spetsialisti käe all on sisuliselt nagu detektiivitöö, mille käigus tehakse selgeks millised kõrgete FODMAPide hulka kuuluvad sahhariidid ning mil määral põhjustavad konkreetsel inimesel erinevaid sümptomeid. See periood on keeruline ja piirav ning kindlasti vajab inimene spetsialisti juhiseid.
Ka parima tahtmise juures jääb enamik inimesi siin aga hätta - küll ei võimalda kiired tööajad ja perega seotud erinevad asjaolud pidada need mõned nädalad vastu nii nagu see ideaalis välja näeb. Siis on spetsialist ülesanne, leida koos, just sellele inimesele võimalikult sobivad viisid kuidas minna edasi ning pakkuda igal sammul nii psühholoogilist tuge kui praktilisi nõuandeid.
"Paljudega jätkub suhtlus ka konsultatsioonide vahelisel ajal. Inimesed küsivad emailitsi nõuandeid erinevate toiduainete ja valikutega seotud küsimustes. Annan alati endast parima, et kõik saaksid kiirelt vastuseid. Tean omast käest, et enda seedimise mõistma õppimine võtab aega ja iseseisvalt selle protsessi käigus"jalgratta leiutamine" on ülimalt vaevarikas kui mitte võimatu", tõdeb Aun.
Kui FODMAP spetsialist on aidanud kindlaks teha individuaalsed sümptomeid tekitavad sahhariidid ning toiduained, algab mõtteliselt teine etapp. Ja see kestab kogu elu. Soole ärritussündroomiga inimesed arvavad, et nad peavad kogu aeg FODMAP dieeti, aga tegelikult, on nende toidulaud mitte piiratum, vaid hoopis mitmekesisem kui varem.
Tegemist uue eluviisiga, kus inimesed oskavad, võrreldes varasemaga, märgata võimalike sümptomite ning söökide ja toiduainete vahelisi seoseid. Nad on õppinud tegema oluliselt teadlikumaid valikuid ja saavad psühholoogiliselt hakkama ka ebameeldivate sümptomitega. "Uskuge, see on suur asi kui sa ei tunne ennast ohvrina ja omad oluliselt suuremat kontrolli oma elu ning tunnete üle", ütleb Taivi Aun, kes ka ise on elanud hulk aastaid soole ärritussündroomiga.
Kui tunned, et tahad teada rohkem kuidas elada täisväärtuslikku elu koos soole ärritussündroomiga, vaata edasi siit: www.fodmap.ee