Laktoositalumatuse ja soole ärritussündroomi sümptomid on pealtnäha sarnased – kõhuvalud, puhitused, gaasid – kuid ometi on need kaks asja täiesti erinevad ning vajavad ka erinevat lähenemist. Loomulikult võib laktoositalumatus esineda ka koos ärritunud soole sündroomiga, kuid see pole alati reegel.
Laktoositalumatuse (ingl lactose intolerance) korral ei tooda organism piisavalt laktaasi ehk ensüümi, mis lõhustab seedetraktis piimasuhkrut ehk laktoosi. See jääb lõhustamata ja inimene tunneb vaevusi: soolestikku kogunevad gaasid, kõht valutab, võib olla lahti. Vaevused tekivad tavaliselt umbes 30 minutit kuni 2 tundi peale laktoosi tarbimist.
Laktoositalumatus võib olla primaarne ehk geneetiline või sekundaarne ehk põhjustatud erinevatest haigustest (nt tsöliaakia, Crohni tõbi). Laktoositalumatus ei ole mitte alati täielik – mõnikord võib inimene süüa teatud piimatooteid (näiteks hapendatud tooteid nagu jogurt, keefir) või väiksemates kogustes. Kogus, kui palju just teie võite piimatooteid süüa, selgub individuaalselt katse-eksituse meetodil testides. Arvatakse, et Eestis võib olla piima talumisega probleeme umbes 20 protsendil inimestest, kusjuures paljud pole sellest ise teadlikud.
Erinev diagnoosimine laktoositalumatuse ja soole ärritussündroomi puhul
Ärritunud soole sündroomi sümptomid on laktoositalumatusega sarnased, kuid neid ei pruugi olla nii kerge siduda just piimatoodete tarbimisega. Tõsi, piimatoodete tarbimine võib ka ärritunud soole puhul tekitada kaebusi, kuid nende tekkemehhanism on erinev. Neid kahte probleemi diagnoositakse ka täiesti erinevalt.
Loe lisaks ärritunud soole sündroomi sümptomitest siit >>> Artikkel
Laktoositalumatust diagnoositakse laktoosi tolerantsustestiga (LTT), vesinikuhingamistestiga või geenitestiga. Ärritunud soole sündroom diagnoositakse välistamismeetodil – erinevate analüüside ja uuringutega välistatakse muud sarnaseid sümptomeid andvad haigused. Segadust lisab asjaolu, et laktoositalumatuse testis võib muutusi esineda tingituna soole ärritussündroomist.
Kui laktoositest selgelt talumatust ei näita, tuleks natuke jälgida oma sümptomite tekkimist, konsulteerida perearstiga ja võibolla saab katsetades oma isikliku taluvuse piirid paika panna. Hea on teada, et tihti saavad ka laktoositalumatusega inimesed vähesel määral laktoosi tarbida ilma, et neil tekiks vaevusi. See tähendab, et nende toidulaud on rikkam ja nad saavad ka seltskondlikel üritustel end vabamalt tunda.
Miks on oluline nendel kahel pealtnäha sarnasel probleemil vahet teha?
Laktoositalumatusega inimene peab piirama laktoosi tarbimist. See tähendab tihtipeale teatud piimatoodetest loobumist. Piimatooteid aga ei soovitata uljalt menüüst välja jätta lihtsalt kinnitamata kahtlusel, et laktoos ehk ei sobi, kuna nii jäetakse end ilma ka olulistest toitainetest, mida piimatooted sisaldavad. Näiteks peetakse laktoositalumatuse peamiseks tüsistuseks organismis kaltsiumidefitsiidi kujunemist. Piimatooted on ju teada-tuntud kaltsiumiallikad, kuid kui organism on kaltsiumipuuduses, võib siit edasi areneda osteopeenia ja osteoporoos ehk luuhõrenemine.
Hästi oluline on teada oma isiklikke laktoositaluvuse piire. Sellisel juhul ei pea kartma paaniliselt iga piimatoodet või laktoosi sisaldavat toiduainet. Juba ainuüksi teadlikkus oma piiridest parandab märgatavalt elukvaliteeti. Leidub ka väiksema laktoosisisaldusega piimatooteid, mis võivad sobida ka laktoositalumatule. Sellised tooted on näiteks või, kõva juust, jogurt, keefir. Aga taas - tuleb katsetada oma piire!
FODMAP ravidieet on kasulik soole ärritussündroomi puhul ja võib mõnel juhul leevendada ka laktoositalumatuse sümptomeid. Siiski rõhutame, et väga oluline on kõigepealt probleemi õige diagnoosimine. Nimelt on laktoosi piiramisel põhjust siiski vaid diagnoositud laktoositalumatuse korral.
Ärritunud soole sündroomi korral ei pruugi piimatooted üldse sümptomeid põhjustada või mõnikord tekitavad vaevusi rõõsa piima tooted. Neid saab aga asendada hapendatud piimatoodetega, mis üldiselt põhjustavad vähem vaevusi, on ka teisi piimatooteid, mis sisaldavad väga väikestes kogustes laktoosi.
Loe lisaks FODMAP ravidieedist siit >>> FODMAP dieet
Kindel on aga see, et endaga eksperimente pole soovitav korraldada. Esimene samm parema enesetunde poole on õige diagnoos, mille põhjalt saab otsustada juba edasiste menüüvalikute üle. Ka siin peab tegutsema targalt, et ennast liiga paljust ilma ei jätaks.
Laktoosisisaldus erinevates piimatoodetes:
Piimatoode | Portsjon | Ligikaudne laktoosisisaldus (g) |
Piim | 250 ml | 12 - 15 g |
Või | kuni 5 g | 0 g |
Parmesan tüüpi juust | kuni 40 g | 0 g |
Cappuccino | 125 ml | 3 g |
Jäätis | 75 g | 3 - 7 g |
Pikema tabeli laktoosisisalduse kohta piimatoodetes leiad siit: LINK