top of page

Miks kõht valutab ja mida selle puhul ette võtta?



Kõhuvalu on enamasti kas äge ja lühiajaline või krooniline ja kestev valu kõhupiirkonnas. Olenemata sellest, milline kõhuvalu on, pole valuga kunagi meeldiv olla. Tihti on kõhuvalu põhjuste diagnoosimine keeruline, kuna sümptomid võivad olla sarnased erinevate haiguste ja häiretega. Kõhuvalu võib olla seotud seedetrakti probleemidega, aga seda võivad põhjustada ka muud haigused.


Valu ja ebamugavustunne võib tekkida nii üle kogu kõhu kui ka ainult kindlates piirkondades. Lokaalne kõhuvalu võib viidata probleemile mõnes kindlas elundis nagu pimesool, sapipõis või soolestik. Laialdasem ning üldisem valu kõhus võib olla tingitud kõhuviirusest, erinevatest seedimishäiretest, kõhugaasidest ja kõhukinnisusest. Lisaks võib valu olla seotud ka teiste sümptomitega, nagu näiteks iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus või palavik.


Millised tervisehäired võivad põhjustada kõhuvalu?

Kõhukinnisus: üks levinumaid kõhuvalu põhjuseid on kõhukinnisus. Kõhukinnisus tekib enamasti siis, kui soolestikus on liiga vähe vedelikku ja väljaheidete liikumine muutub seetõttu raskemaks. Kõhukinnisus tekitab nii kergemat kui ka raskemat ebamugavustunnet ja valu kõhus. Tihti saab seda ennetada ja sümptomeid leevendada piisava vee joomise ning kiudaineterikka toitumisega.


Soole ärritussündroom: Teine levinud kõhuvalu põhjus on soole ärritussündroom. See kõhuhäda mõjutab seedesüsteemi ja põhjustab erinevaid sümptomeid nagu kõhukrambid, gaasid, puhitus, kõhulahtisus ning muutused soolestiku liikumises. Oluline soole ärritussündroomi sümptomeid süvendav tegur on stress.


Toidutalumatus / toiduallergia: Ka toidutalumatus võib põhjustada valu kõhupiirkonnas. Kui teatud toidu suhtes on talumatus või allergia, võib selle toidu söömine vallandada nii kõhuvalu, puhitust kui ka kõhulahtisust. Siia alla kuulub ka laktoositalumatus. Laktoositalumatuse korral ei suuda keha seedida laktoosi ehk piimas ja piimatoodetes leiduvat suhkrut. See võib põhjustada sarnaselt ärritunud soole sündroomile ja toiduallergiale kõhuvalu, puhitust ja kõhulahtisust


Tsöliaakia: Tsöliaakia ehk gluteenitalumatus on päriliku soodumusega krooniline haigus, mis avaldub nisu, rukist ja otra sisaldavate toitude söömisel. Sellel haigusel on palju sümptomeid alates kõhuvalust ja gaasidest kuni depressiooni ja neuroloogiliste probleemideni.


Toidumürgitus: Saastunud toidu või vee tarbimine võib tuua kaasa toidumürgituse, mis tekitab kõhuvalu, iivelduse, oksendamise ja kõhulahtisuse.


Kõhugripp: Kõhugripp on viirusnakkus, mis võib sarnaselt toidumürgitusele põhjustada kõhuvalu, iiveldust, oksendamist ja kõhulahtisust.


Kõhuvalu võib olla märk tõsisemast terviseprobleemist ning seetõttu on oluline ennast pidevalt jälgida ning kahtluse korral pöörduda arsti poole.

Järgnevalt loetleme mõned tõsisemad terviseprobleemid, mis vajavad kindlasti arsti sekkumist:


Pimesoolepõletik: Selle haiguse puhul on valu koondunud naba piirkonda ning hüpates on tunda tugevat valu. Lisaks võib esineda ka iiveldust, oksendamist ja palavikku.


Kõhuaordi aneurüsm: See võib põhjustada tugevat kõhuvalu ja eriti alakõhus, samas võib see haigus kulgeda ka valutult. Kõhuaordi aneurüsmi korral suureneb ja nõrgeneb kõhtu, vaagnapiirkonda ja jalgu verega varustav peamine veresoon.


Soolesulgus: Soolesulgus tekib siis, kui sool on kas osaliselt või täielikult blokeeritud. Ummistuse sooles võivad tingida mitmesugused tegurid, sealhulgas armkude, kasvaja või võõrkeha soolestikus. Iseloomulik on tugev kõhuvalu, puhitus ja oksendamine.


Kasvajad: Valu ja muud sümptomid sõltuvad kasvaja asukohast ja tüübist. Mõnel juhul võib kasvaja põhjustada kõhus tugevat valu.


Endometrioos: Naistel võib kõhuvalu põhjustajaks olla ka endometrioos. Endometrioos on haigus, mille puhul emakaõõnt voorderdav limaskesta kude kasvab väljaspool emakat. Endometrioosi põdevatel naistel võib tekkida tugev kõhuvalu või ebamugavustunne, mis muutub intensiivsemaks menstruatsiooni ajal.


Erinevad kõhuvalud naistel, meestel ja lastel


Kõhuvalu mõjutab nii mehi kui ka naisi, kuid valu põhjus on tihti erinev. Sõltuvalt soost ja vanusest erineb ka valu olemus ja tugevus.


Meestel võib kõhuvalu olla seotud eesnäärmega või kuseteede infektsiooniga. Sagedasemateks eesnäärme probleemideks meestel on eesnäärme suurenemine või põletik. Samuti on meestel üks levinumaid kõhuvalu põhjuseid reflukshaigus, mis tekib siis, kui maohape voolab tagasi söögitorusse, põhjustades ärritust ja põletikku. Meestel põhjustavad valu ka neerukivid, mis kuseteedes liikudes tekitavad tugevat kõhuvalu.


Naistel võib kõht valutada menstruatsiooni, raseduse või menopausi ajal. Kui sa ei tea, mis valu põhjustab ning see ei taandu, siis ära jää ootama ja konsulteeri kohe arstiga. Mõned naiste füsioloogilised protsessid tekitavad ebamugavus- ja vahel valutunnet, mis alati ei pruugi haigusest põhjustatud olla. Näiteks on menstruatsioonivalu naistel kõige levinumaks kõhuvalu põhjuseks ning seda eriti noorematel naistel. Rasedatel esineb sageli lühiajalisi kõhuvalusid või raskustunnet alakõhus, aga need on tavaliselt ohutud ja tingitud emaka sidemete venitusest ja emaka kasvamisest. Kõhuvalu tekitavad haigused võivad naistel olla emaka fibroidid, munasarjade tsüstid, emakaväline rasedus, günekoloogilised infektsioonid jt.


Lastel on sagedasemad kõhuvalu põhjustavad haigused seedehäired, infektsioonid (kõhugripp), pimesoolepõletik, laktoositalumatus, kõhukinnisus ja põiepõletik. Kõhukinnisus tekib eriti noorematel lastel, kellel ei pruugi regulaarne soole tühjendamine olla veel välja kujunenud. Kui lapsel on kõhukinnisus jääb väljaheide käärsoolde, põhjustades valu ja ebamugavustunnet. Tihti on laste kõhuvalu seotud ka emotsionaalse pingega.


Laste korduvad kõhuvalud:

  • vaid 5-10% juhtudest on tegu kehalise haigusega (nt. sooleparasiidid, kuseteede põletik vm.)

  • ligikaudu 10% kõhuvaludega lastest esineb see kaebus funktsioonihäire tõttu nagu näiteks ebaõigest toitumisest ja sellest tingitud kõhukinnisusest.

  • Ülejäänud 80-85% juhtudest tekivad laste kõhuvalu kaebused psüühikast tingitud põhjustel. Riskigruppi kuuluvad lapsed, kes on väga tundlikud ümbritseva suhtes, kellel esineb teravdatud tähelepanu oma sisemusest tulevatele signaalidele ja sageli on neil ka madalam valulävi.


Kõhuvalu raseduse ajal


Kõhuvalu võib raseduse ajal olla üsna tavaline ning kuigi enamasti on see ohutu, võib see mõnikord olla märk tõsisemast probleemist. Seetõttu on oluline jälgida valu märke ja teada, millal on õige aeg arsti poole pöörduda.


Üks kõige tavalisemaid kõhuvalu põhjuseid raseduse ajal on kasvav emakas, mis surub teisi organeid ja veresooni kokku. See võib tuua kaasa ebamugavustunde ja valu alakõhus, eriti teisel ja kolmandal trimestril. Samuti võib kasvav emakas põhjustada sidemete venitamisest tulenevat ebamugavustunnet, mis väljendub terava valuna ühel või mõlemal küljel kõhu alapiirkonnas. Lühiajaliselt on see raseduse jooksul nii emale kui lapsele ohutu.


Teine üsna tavaline kõhuvalu tekitaja rasedatel naistel on kõhukinnisus, mis põhjustab krampe ja valu kõhus. Raseduse ajal suureneb keha vedelikuvajadus ja kui naine ei joo piisavalt vett, siis ei liigu ka toit korralikult läbi seedesüsteemi ning tekib kõhukinnisus. Nii nagu muidu, on ka raseduse ajal soovitatav juua piisavalt vett ja süüa kiudaineterikast toitu, et toetada seedimist ja külastada regulaarselt WC-d.


Millal on kõhuvalu korral õige aeg pöörduda arsti või spetsialisti poole?


Kuigi kõhuhäda võib tunduda tühine mure, mis kimbutab kõiki, siis saab arsti poole pöördumine aidata kiiresti välja selgitada valu põhjused ja leida õige ravi.


Kõhuvalu korral on oluline jälgida sümptomeid ja kuulata oma keha.


NB! Kui kõhuvalu on äge, kestnud kauem kui paar päeva, või kui sellega kaasnevad ka muud sümptomid nagu palavik, iiveldus, oksendamine või kõhulahtisus, siis on kindlasti vaja kiirelt arsti juurde minna.


Pöördu arsti poole kohe, kui:

  • valuhoog on äge ega leevendu;

  • valu püsib ja süveneb;

  • valuga kaasneb palavik;

  • Valuga kaasneb oksendamine;

  • tekib äge kõhulahtisus ja veri väljaheites;

  • muutud kahvatuks ja hakkad higistama;

  • sa ei suuda soolestikku tühjendada ega gaase väljutada, kõht on täiesti kinni;

  • valu või tupeverejooks, kui oled rase

  • valu munandis, kui oled mees


Kõhuvalu aitavad kontrolli alla saada elustiili ja toitumise muutmine, apteegiravimid või meditsiiniline sekkumine. Kui saad teada enda valu põhjuse, siis saad astuda järgmised sammud, et leida just sinu kehale sobiv leevendus.


Kui selgub, et sind vaevab soole ärritussündroom või mõni sümptom, mille puhul on leevenduseks just FODMAP dieet, siis võta minuga julgelt ühendust ja aitan sul sümptomid kontrolli alla saada! Tasuta eelkonsultatsioonile saad ennast registreerida siin: https://www.fodmap.ee/teenused



Comentários


bottom of page