top of page

FODMAP dieedi ABC: kuidas see toimib ning miks eelistada spetsialisti abiKui oled hädas ärritunud soole sündroomist või muudest seedeprobleemidest tingitud kõhuhädadega, siis oled ehk kaalunud proovida FODMAP dieeti. Dieet on lühiajaline ning seda järgides on toidumenüü väga piiratud, mistõttu on oluline mõista, kuidas läbida dieet ohutult nii, et sellest oleks ka pikemaajaliselt maksimaalselt kasu. Sellest tekstist saad teada, miks on oluline kaasata enda kõrvale spetsialist ning millised on FODMAP dieedi läbimise etapid.


Miks on oluline järgida FODMAP dieeti koos spetsialistiga?


FODMAP dieet aitab leevendada sümptomeid 75%-l soole ärritussündroomi diagnoosiga inimestest, aga on oluline silmas pidada, et see on keerukas protsess, mis nõuab individuaalset lähenemist. Kuna dieet piirab lühiajaliselt kõrge FODMAP-sisaldusega toitude tarbimist, siis on selle tervislikuks järgimiseks oluline konsulteerida spetsialistiga.


Professionaali abiga saab tuvastada, millised toidud süvendavad sooleprobleemide sümptomeid ning tuua taas ülejäänud süsivesikute grupid menüüsse, et tagada pikaajaliselt täisväärtuslik toitumine ja parem elukvaliteet.

Loe lisaks Mis on FODMAPLisaks mitmekesise toidulaua säilitamisele on FODMAP-dieedi järgimise keerukus veel üks peamisi põhjuseid, miks sertifitseeritud spetsialisti kaasamine edu saavutamisel olulist rolli mängib. Dieedi edukaks järgimiseks peab inimene olema hästi informeeritud erinevatest FODMAP-ide liikidest ja nende mõjust seedetraktile.


Omapäi tehtud valed valikud või dieedist kõrvalekaldumine võivad põhjustada seedesüsteemi probleeme või võimendada juba olemasolevaid sümptomeid.


Sul on vaja FODMAP-dieedi spetsialisti nõud ja abi:

1. Et tagada, sulle toitaineliselt piisav toitumine

2. FODMAP-i dieet kohandatakse vastavalt sümptomite tõsidusele

3. FODMAP ravidieedi teekonnal oma teadmiste ja juhtimisoskuste suurendamiseks

4. Ravidieedi ajal tekkinud kõrvalekallete tuvastamiseks ja probleemide kõrvaldamiseks

5. Et muuta oma FODMAP-dieet nauditavaks!


Rohkem infot vastavate teadusuuringute kohta:Järgnevalt vaatame, milline näeb välja FODMAP dieedi järgimine spetsailisti abiga.Kolm FODMAP dieedi etappi


  • 1. ETAPP: PIIRANGUD

See etapp hõlmab kõikide kõrge FODMAP-i sisaldusega toitude vältimist.


Dieedi puhul on levinud valearusaam, et kõiki FODMAP-e tuleks pikaajaliselt vältida, kuid tegelikult peaks see etapp kestma reeglina ainult 4-6 nädalat. Seda seetõttu, et FODMAP-id on soole tervise jaoks äärmiselt olulised ja vajalikud.


Mõned inimesed märkavad sümptomite leevenemist juba esimesel nädalal, samas kui teised hakkavad märkama muutust enesetundes alles nädalate pärast.

Kui seedesüsteemi sümptomid on piisavalt leevenenud, saab liikuda järgmisesse etappi.


  • 2. ETAPP: KATSETAMINE JA FODMAPide TAGASITOOMINE TOIDULAUALE

Selles etapis tutvustatakse kehale süstemaatiliselt uuesti kõrge FODMAP sisaldusega toite. Kuigi etapi kulg on individuaalselt väga varieeruv, kestab see tavaliselt 6-10 nädalat.


Katsetamise faasil on kaks peamist eesmärki:

  • Kaardistada, milliseid FODMAP tüüpe sinu keha talub - vaid vähesed on tundlikud kõikidele FODMAP tüüpidele.

  • Teha kindlaks, kui palju FODMAP-e sinu keha talub - tuntud ka kui sinu "lävend".

Sel sammul testitakse kolme päeva vältel ühekaupa väikeses koguses spetsiifilisi toite.


Iga toidu testimisel on soovitatav oodata 2-3 päeva enne uue tutvustamist, et tulemused oleksid võimalikult täpsed.


Kui sinu lävend on kindlaks tehtud, saad juba edasi oma taluvust hinnata suuremate koguste, sagedasema tarbimise ning kõrge FODMAP-sisaldusega toitude kombinatsioonidega - kuid ka siin tuleb pärast igat testi teha 2-3 päeva pausi.


Selleks, et tagada ka pikemaajaliselt täisväärtuslik toidumenüü, tuleks katsetamise faas läbida kvalifitseeritud dietoloogi käe all.


Enamikes madala FODMAP dieedi uuringutes on osalised saanud sertifitseeritud spetsialistidelt personaalsed menüüd ja toitumisalast juhendamist, mis on aidanud tagada tasakaalustatud menüü järgimise. See näitab, kui oluline on spetsialisti juhendamine FODMAP dieedi taaskehastamise etapis.


3. ETAPP: PERSONALISEERIMINE


Dieedi kolmas samm hõlmab sinu pikemaajalise ja personaalse FODMAP-dieedi kehtestamist. Kui sinu konsultant on sinu sümptomite vallandajad ja tolerantsid tõlgendanud, võid hakata taaskasutama hästi talutavaid toite ja FODMAP-e ning vältima AINULT neid toite, mis sinu sümptomeid esile kutsusid. Oluline on meeles pidada, et FODMAP-i taluvus võib aja jooksul muutuda, nii et neid toiduaineid, mida sa ei talu, saad proovida mõne kuu pärast uuesti, et näha, kas midagi on muutunud. Jätkuvad pidevad väljakutsed halvasti talutavate FODMAP-i alarühmadega, sest FODMAP-tolerants ja soole ärritussündroomi sümptomid võivad aja jooksul muutuda.

Teisisõnu, kohandatakse selles etapis FODMAP-ide kogus ja tüüp sinu isikliku taluvusega, mille tuvastad eelmises ehk taaskehtestamise etapis.


Kuidas saan mina Sind FODMAP dieedi järgimisel aidata?


Olen FODMAP ravidieedi spetsialist ja Soole ärritussündroomi Teabekeskuse juhataja. Olen ka ise sooleärritus sündroomi patsient. Loe pikemalt minu loost siit.


Minu teekond FODMAP dieedi radadel algas 7 aastat tagasi, kui minu kõhuprobleemid süvenesid ning igapäevaelu segama hakkasid. Pärast lõputuid arstikontrolle ja konsultatsioone sain viimaks diagnoosiks ärritunud soole sündroomi ehk IBS-i, kuid ükski ravimikuur mu sümptomeid siiski tõhusalt ei leevendanud. Pea 1,5 aastat pärast diagnoosi saamist jõudsin lõpuks FODMAP dieedini ning tänu ravitoitumisele sain oma seedimishäired kontrolli alla.


Tänaseks saan julgelt öelda, et olen nüüd ise oma kõhu “peremees” ja valude valitseja.

Kuna FODMAP dieet oli ainuke asi, mis mind päriselt aitas, siis läbisin Monashi ülikooli arstidele loodud väljaõppe "Low FODMAP Diet for IBS" ehk Madala FODMAP-i dieet soole ärritussündroomi puhul. Omast kogemusest tean, et dieediga alustamine nõuab enesedistsipliini ja palju teadmisi. Ajal, mil mina alustasin polnud leida ei eestikeelseid materjale ega spetsialiste kellelt abi saada. See ajendas mind asutama Soole ärritussündroomi Teabekeskust.


Sertifitiseeritud FODMAP dieedi spetsialisti ja soole ärritussündroomi nõustajana saan aidata seedehäirete käes vaevlevaid inimesi ja õpetada, kuidas läbi teadliku toitumise kõhuhädadele leevendust leida. See on minu missioon.

Kui Sul tekkis huvi FODMAP dieedi vastu, broneeri aeg konsultatsioonile selle lingi kaudu.
Commentaires


bottom of page